WTZ Ostróda

Idź do spisu treści

Menu główne

KALENDARZ
Maj 2015

Pon

Wt

Śr

Cz

Pi

 

1

4

5

6

7

8

11

12

13

14

15

18

19

20

21

22

25

26

27

28

29

Legenda

Kolor Ciemny szary - wydarzenia

Następny miesiąc
Czerwiec

 

Aktualności

 
 
 

ppłk rez. mgr Ryszard KAŁUŻNY-Wielkie Osobowości Naszą Inspiracją.

27 marca 2015r

Na spotkanie z cyklu „Wielkie Osobowości Naszą Inspiracją” przybył ppłk rez. mgr Ryszard KAŁUŻNY. Nasz gość opowiadał gł. o Misjach pokojowych ONZ w Libanie w których brał udział przez 38 miesięcy. Było to niezwykle interesujące spotkanie obfitujące     w dużą ilość pamiątek , zdjęć, map. Dzięki naszemu gościowi  odbyliśmy ciekawa lekcję zarówno historii, polityki  jak i geografii.

Małgorzata Grzyb

PSOUU Ostróda

Przekaż

 
na Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
w Ostródzie

 
 

Szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

26 marca 2015r.

Grupa  uczestników z naszego WTZ odbyła szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Szkolenie zorganizowane zostało przez Ochotniczy Hufiec Pracy. Kurs prowadził doświadczony ratownik medyczny , który na co dzień pracuje w olsztyńskim pogotowiu ratunkowym. Ratownik z wielką pasją opowiadał o swojej pracy czyli o ratowaniu życia innym. Pokazał nam jak niezwykle ważne jest to, abyśmy posiadali wiedzę jak postępować w różnych sytuacjach zagrożenia życia. To od naszych umiejętności , wiedzy , doświadczenia i odwagi może zależeć kogoś życie. Każdy z uczestników szkolenia musiał samodzielnie dokonać resuscytacji na fantomie ( zarówno dorosłej osoby jak i dziecka). Dla odważnych było coś trudniejszego- resuscytacja z użyciem  automatycznego  defibrylatora zewnętrznego. Mamy nadzieję , że wiedza zdobyta podczas szkolenia zostanie przekazana innym uczestnikom i w razie potrzeby zastosowana w praktyce.

Małgorzata Grzyb 
 

Warsztaty dla Self-Adwokatów

13 marca 2015r.

Odbyło się spotkanie ROSA z Ostródy z Self - Adwokatami z  WTZ z  Iławy. Spotkanie rozpoczęło się praktycznymi warsztatami dotyczącymi praw i potrzeb człowieka ,podczas których wszyscy self-adwokaci wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością . Druga część spotkania to obrady dotyczące strategii rozwoju Ruchu Self-Adwokatów w naszym regionie. Spotkanie zaowocowało wieloma pomysłami , które mamy nadzieję chociaż w części uda się zrealizować.

Wspierająca grupę Małgorzata Grzyb


 

Konferencja "Pakiet onkologiczny"


Ostródzka Rada Organizacji Pozarządowych 26 lutego zorganizowała konferencję poświęconą zasadom działania pakietu onkologicznego, której celem miało być przybliżenie nowych procedur. Na konferencji ukazano różne możliwości rejestracji internetowej, umożliwiającej pacjentom samodzielne zarządzanie wizytami, przeglądanie historii własnych wizyt, sprawdzenie grafiku pracy personelu medycznego. Grupa uczestników WTZ wzięła udział w niniejszej konferencji w ramach cyklu "Aktywator społeczny", jako zwiększenie kompetencji w zakresie zaradności osobistej.

 
 

Wyjazd do teatru w Elblągu


26.02.2015 uczestnicy WTZ znaleźli się w czasach baroku podczas oglądania spektaklu "Skąpiec". Bardzo podobała mi się sztuka- była dobrze opracowana, a aktorzy mieli wspaniałe stroje z tej epoki. Sztuka była pouczająca, zakończona happy endem.

Robert K.

Muzyka baroku...


W  dniu  19.02.2015 roku grupa uczestników WTZ wzięła udział  w  wystawie misyjno-etnograficznej, pt. „ Muzyka Baroku Boliwijskich Indian” w Ostródzkim Zamku, w ramach cyklu „Aktywator społeczny”. Zaprezentowano nam film pt. „Wygrywam najcennejsze”,  który opowiadał o pracy misjonarza, badacza tradycji muzycznej  w Boliwii. Mogliśmy obejrzeć eksponaty wykonane przez Indian, a  były to przede wszystkim instrumenty muzyczne, odzież oraz obiekty sakralne. Bardzo nam się podobało, polecamy innym!

Karolina M., Janusz N.


 
 

Wigilia WTZ

17.12.2014 odbyła się uroczysta Wigilia naszego Warsztatu. Zespół muzyczny Da Capo al Fine zagrał piękne kolędy, a ksiądz z parafii w Kajkowie rozpoczął Wigilię ciepłym słowem. Licznie przybyli zaproszeni goście podzielili się opłatkiem z uczestnikami WTZ i wszyscy zasiedli do wspólnej Wigilii.

 
 

Zabawa Andrzejkowa


27.11.2014 Warsztat Terapii Zajęciowej bawił się w ostródzkiej kręgielni na Zabawie Andrzejkowej organizowanej przez panią Martę Wiśniewską-Żygo, która zadbała nie tylko o świetną zabawę, ale również o liczne atrakcje i konkursy. Poniżej zdjęcia z tego wydarzenia.

 
 

Aktywator społeczny


18.11.2014 w ramach nowego cyklu "Aktywator Społeczny" uczestnicy WTZ udali się do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na spektakl pt.: "Separatyści". Uczestnicy sami musieli sprawdzić rozkład jazdy komunikacji miejskiej oraz PKP, zaplanować trasę dojazdu z Warsztatu do Olsztyna oraz kupić odpowiedni bilet na przejazd pociągiem. Jak sama nazwa cyklu mówi, ma on na celu głównie doskonalenie szeroko rozumianej aktywizacji społecznej i zaradności osobistej, poprzez spotkania, wyjścia, wyjazdy do znanych i nieznanych uczestnikom miejsc w standardowym i niestandardowym czasie pracy Warsztatu. Dzięki różnorodności uczestnicy będą stawali się coraz bardziej samodzielni i niezależni w szerokim spectrum zarówno codziennych sytuacji, jak i w tych mniej znanych.

 
 
 

Zajęcia profilaktyczne z pielęgniarką


W listopadzie 2014 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej uczestnicy spotkali się z pielęgniarką z ostródzkiej przychodni. Dzięki temu spotkaniu warsztatowicze dowiedzieli się, jak zabezpieczać się przed chorobami zakaźnymi oraz, jak kobiety powinny przeprowadzać samobadanie piersi. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczestników Warsztatu w zakresie znaczenia antykoncepcji i systematycznych wizyt u lekarzy specjalistów.

Serdecznie dziękujemy pani pielęgiarce za poświęcony czas.

 
 
 
 

Akcja profilaktyczno prewencyjna
„Razem Bezpieczniej. Akademia Samoobrony 500”


23 października 2014r.

Grupa uczestników z naszego Warsztatu wzięła  czynny udział w akcji profilaktyczno prewencyjnej „ Razem Bezpieczniej. Akademia Samoobrony 500” . Akcja odbyła się w Ostródzkim Centrum Sportu i Rekreacji w Ostródzie pod patronatem starosty ostródzkiego Włodzimierza Brodiuka i burmistrza Ostródy Czesława Najmowicza. W akcji wzięło udział około 500 uczniów z ostródzkich szkół i około 50 instruktorów ( instruktorzy sztuk walki, służby mundurowe, pracownicy ochrony).Nasi uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami samoobrony a także z  zasadami udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy uczestniczyli w tych zajęciach bardzo aktywnie.  Niezwykle ciekawe było spotkanie ze służbą więzienną , która opowiadała o tym jak wygląda życie za murami aresztu śledczego w Ostródzie .Jedną ze stacji pokazowych zorganizowała także Komenda Powiatowa Straży Pożarnej- tam uczestnicy mogli   poznać różne rodzaje ratownictwa i ubrania ochronne do tych działań. Chętni mogli przymierzyć te ubrania i przez chwilę poczuć się jak strażacy. Okazało się , że większość z nich jest bardzo ciężka i niewygodna. Uczestnictwo w tej akcji dało nam wiele nowych wiadomości i umiejętności a także stworzyło możliwość integracji z pełnosprawną młodzieżą.

Małgorzata Grzyb

 
 
 
 

XI Spartakiada Osób Niepełnosprawnych WTZ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
11 drużyn z województwa!
7 konkurencji!
3 pierwsze miejsca!
3 nagrody indywidualne!


22 Październik 2014r

Na hali Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyła się największa sportowa impreza tej jesieni skierowana do osób z niepełnosprawnością. Uczestniczyły w niej 6-osobowe drużyny (5 +1 rezerwowa) z WTZ z: Nidzicy, Działdowa, Dobrego Miasta, Morąga, Bartoszyc, Suszu, Biskupca, Elbląga, Olsztynka oraz Ostródy.
Na XI Spartakiadę przybyli liczni goście specjalni: burmistrz miasta Ostróda- p. Czesław Najmowicz, wójt gminy Ostróda- p. Bogusław Fijas, starosta powiatu ostródzkiego- p. Włodzimierz Brodiuk, kierownik zespołu ds. rehabilitacji osób niepełnosprawnych PCPR- p. Alicja Mikulewicz, koordynator ds. organizacji pozarządowych- p. Jolanta Dakowska, Komendant  Powiatowy PSP w Ostródzie- p. Tomasz Ostrowski, dyrektor OCSiR- p. Maciej Czerkawski, dyrektor Gimnazjum nr 2 im Zdzisława Krzyszkowiaka w Ostródzie- p. Anna Czarnowska, prezes Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ostródzie- p. Zbigniew Michalak, dyrektor Centrum Kultury w Ostródzie
p. Julian Pawłowski, dyrektor Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie- p. Tomasz Brzeski, w-ce dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego w Ostródzie- p. Anna Gazda, kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostródzie- p. Aneta Lis.
Równie licznie zapełniły się trybuny, a wszystkich przybyłych gości, zawodników oraz kibiców powitał przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Ostródzie
p. Mieczysław Kowalczyk. Uroczyście XI Spartakiadę Osób Niepełnosprawnych WTZ Województwa Warmińsko
Mazurskiego otworzył starosta powiatu ostródzkiego p. Włodzimierz Brodiuk.
Przerwy pomiędzy poszczególnymi konkurencjami umilał zespół „ALTERNATYWNI” działający przy Gimnazjum nr 2 w Ostródzie oraz występy taneczne Szkoły Tańca ANDALUZJA.
Rywalizacja była zacięta, ale w duchu fair play. Kolejno miejsca zajęli: WTZ Morąg- I miejsce, WTZ Działdowo- II miejsce, WTZ Biskupiec-III miejsce. Organizatorzy przyznali też trzy nagrody indywidualne- dla najbardziej wszechstronnego zawodnika; dla zawodnika fair play oraz zawodnika najbardziej zaangażowanego.
Na szczególne wyróżnienie zasługują gimnazjaliści z „Dwójki”, którzy nie tylko pomagali przy realizacji poszczególnych punktów programu Spartakiady, ale wykazali się także postawą otwartości i tolerancyjności oraz równego traktowania osób z niepełnosprawnościami. Chętnie integrowali się z uczestnikami Spartakiady- wspierali, dopingowali, wspólnie przeżywali zwycięstwo.
To sportowe, wielkie wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie okazana pomoc i wsparcie rzeczowe sponsorów. W związku z tym, dziękujemy:

- staroście powiatu ostródzkiego- Włodzimierzowi Brodiuk;
- burmistrzowi miasta Ostróda- Czesławowi Najmowicz;
- wójtowi gminy Ostróda- Bogusławowi Fijas
- Pralni Eco Ever;
- firmie Eurokarton;
- firmie jubilerskiej- GOLD-TOM;
- Styl-Garden;
- Ostródzkiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu;
- Północnej Grupie Narzędziowej;
- Net-system;
-NeoKomputer;
-Stacji paliw w Olsztynku;
- Przedsiębiorstwu Handlowo- Usługowemu Ro-PoŻ;
- studio „Andaluzja”;
- firmie KAMRA;
-Yoouna- creative group;
- Walmir;
- Stekuś;
- piekarni PATRYK


Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i zaangażowanie i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok!

 
 
 
 

„Wielkie Osobowości-Naszą Inspiracją” spotkanie z podróżnikiem Markiem Gojło

3 października 2014 r.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Ostródzie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wielkie Osobowości-Naszą Inspiracją”. Tym razem naszym gościem był podróżnik z zamiłowania a na co dzień lekarz ortopeda mieszkaniec Olsztyna-Marek Gojło. Pan Marek w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o swoich dalekich i egzotycznych podróżach. Przygotowana przez podróżnika prezentacja przeniosła nas w świat dalekiego wschodu-do Azji. Podczas tej ostatniej wyprawy Pan Marek zwiedził między innymi :Nepal, Kambodżę, Tajlandię . Nasz gość opowiadał o tym jak wygląda życie ludności w tych krajach, jakie są tradycje, co się jada i inne  różne ciekawostki. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć pamiątki jakie przywiózł z tej wyprawy np. nalewkę spirytusową z prawdziwym skorpionem. Globtroter przywiózł ze sobą także  sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej.  Nasz gość zachęcał uczestników do aktywnego spędzania wolnego czasu i  uprawiania sportu który ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną .

Małgorzata Grzyb


 
 
 
 

„Fotograficzna liryka codzienności”

2 Października 2014r.

Grupa uczestników wybrała się do Osiedlowego Domu Kultury „Jedność”, aby zobaczyć niecodzienny cykl fotografii Sigitasa Karcevyciusa. Autor w całkowcie (nie)zrozumiały sposób ukazuje koncepcję czasu i przestrzeni, ponieważ obrazy są „zamglone”, a pewne cechy starej kliszy likwidują obecność tu i teraz.  Fotografie to prawdziwa „liryka codzienności”- uwieczniają nanosekundy- zmartwień, radości, spontaniczności. Uczestnicy Warsztatu, dzięki tej wystawie zobaczyli też inne, obce światy.


 
 
 
 


2014r.  Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec | Lipiec | Sierpień | Wrzesień | Październik | Listopad | Grudzień

stat4u
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego